- H917800 Series Single Cone
- 3 1/4" Straight Bore
- 2.0940" Wide
- 0.130" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| K Factor | 0.7983883 |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 3 1/4 in |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 20414.6 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 2.094 in |
| Material | Steel |
| Series | H917800 |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 8.957 LB |
| EAN or UPC | 53893707815 |

