- Tapered Roller Bearing Set
- 4 3/8" ID x 8 7/16" OD x 2 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 0.87 |
| Static Load Rating [Max] | 137000 lbf |
| Series | H924000 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 1 9/16 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 25400 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Housing Shoulder Diameter | 8.07 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 4 3/8 in |
| O.D. | 8.4375 in |
| Cone Width | 2 1/16 in |
| Weight | 39.397 LB |
| EAN or UPC | 53893710075 |

