- Tapered Roller Bearing Set
- 6 1/8" ID x 13" OD x 3 3/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 2.125 in |
| Series | H936300 |
| End Play | 0.008 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 12.26 in |
| Cone Width | 3.125 in |
| K Factor | 0.72 |
| O.D. | 13 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 56000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 316000 lbf |
| I.D. | 6 1/8 in |
| Weight | 146.528 LB |
| EAN or UPC | 53893715254 |

