- Series HH224300 Single Cup
- 8.464" OD x 2" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 36689.3 lbf |
| Material | Steel |
| Series | HH224300 |
| K Factor | 1.793468 |
| O.D. | 8.464 in |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 6.842 LB |
| EAN or UPC | 53893518039 |

