- HH926700 Series Single Cone
- 4 3/4" Straight Bore
- 3 1/4" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Series | HH926700 |
| Cone Width | 3 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Type | Single Cone |
| K Factor | 0.9240878 |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 48512 lbf |
| I.D. | 4 3/4 in |
| Enclosure | Open |
| Weight | 33.64 LB |
| EAN or UPC | 53893712895 |

