- Tapered Roller Bearing Set
- 5 3/4" ID x 12" OD x 3 1/2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 12 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| End Play | 0.006 in |
| Cone Width | 3.25 in |
| Cup Width | 2.25 in |
| Housing Shoulder Diameter | 11.34 in |
| Assembly | TS |
| K Factor | 0.8 |
| I.D. | 5 3/4 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | HH932100 |
| One-Row Radial Rating C90 | 52700 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 282000 lbf |
| Weight | 127.154 LB |
| EAN or UPC | 53893714523 |

