- Tapered Roller Bearing Set
- 3.5423" ID x 5.786" OD x 1.5748" Wide
- Class 2 (Standard)
| Static Load Rating [Max] | 87300 lbf |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.76 |
| One-Row Radial Rating C90 | 14800 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 5.55 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.14 in |
| O.D. | 5.786 in |
| Cup Width | 1.2795 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.5748 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Series | HM218200 |
| I.D. | 3.5423 in |
| End Play | 0.006 in |
| Weight | 11.784 LB |
| EAN or UPC | 53893513126 |

