- Tapered Roller Bearing Set
- 5 7/8" ID x 9 1/2" OD x 2 1/4" Wide
- Class 2 (Standard)
| Static Load Rating [Max] | 210000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| K Factor | 1.83 |
| One-Row Radial Rating C90 | 32200 lbf |
| Series | HM231100 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 8.82 in |
| O.D. | 9.5 in |
| Cone Width | 2.23 in |
| I.D. | 5 7/8 in |
| End Play | 0.016 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 51.66 LB |
| EAN or UPC | 53893525266 |

