- Series HM252300 Double Cup
- 16 5/8" OD x 5 1/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 5 1/16 in |
| Cone Width | N/A |
| Series | HM252300 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.75647 |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. | 16.625 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 74683.4 lbf |
| I.D. | N/A |
| Weight | 53.63 LB |
| EAN or UPC | 53893556116 |

