- Timken TDO assembly
- consists of 2-HM259049 cone, 1-HM259010CD cup and 1 -HM259049XB spacer .036" E.P.
- Standard Tolerance
| Assembly | TDO |
| Series | HM259000 |
| I.D. | 12 1/2 in |
| O.D. | 17.63 in |
| K Factor | 1.74 |
| Static Load Rating [Max] | 1.41e+006 lbf |
| Tolerance | Standard |
| End Play | 0.036 in |
| Weight | 188.558 LB |
| EAN or UPC | 53893563664 |

