- HM261000 Series Single Cone
- 13 1/8" Straight Bore
- 3 9/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.744459 |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| I.D. | 13 1/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 3 9/16 in |
| Series | HM261000 |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 91397.9 lbf |
| Weight | 75.696 LB |
| EAN or UPC | 53893564845 |

