- Series HM262700 Double Cup
- 19 1/4" OD x 6 1/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| O.D. | 19.25 in |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| K Factor | 1.744459 |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Series | HM262700 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Width | 6.25 in |
| Radial Rating | 92889.9 lbf |
| Weight | 76.5 LB |
| EAN or UPC | 53893566733 |

