- HM265000 Series Single Cone
- 14.4980" Straight Bore
- 6 7/8" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 6 7/8 in |
| Radial Rating | 113224.7 lbf |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 14.498 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | HM265000 |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.75647 |
| Weight | 105.852 LB |
| EAN or UPC | 53893569062 |

