- HM266400 Series Single Cone
- 15 1/8" Straight Bore
- 4 1/8" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 4.125 in |
| Material | Steel |
| I.D. | 15 1/8 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.75647 |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 122620 lbf |
| Series | HM266400 |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Weight | 122.135 LB |
| EAN or UPC | 53893571027 |

