- Series HM81600 Single Cup
- 1.849" OD x 0.6299" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| K Factor | 1.069868 |
| Cup Width | 0.6299 in |
| O.D. | 1.849 in |
| Series | HM81600 |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 2165.2 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| Weight | 0.197 LB |
| EAN or UPC | 53893410210 |

