- Series HM821500 Double Cup
- 7 3/4" OD x 2.9300" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 0.9637988 |
| I.D. | N/A |
| Series | HM821500 |
| Radial Rating | 20343.3 lbf |
| O.D. | 7.75 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Width | 2.93 in |
| Weight | 8.822 LB |
| EAN or UPC | 53893697857 |

