- Series HM88600 Single Cup
- 2.844" OD x 0.7812" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 4144 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Origin | Cups |
| O.D. | 2.844 in |
| Cup Width | 0.7812 in |
| Series | HM88600 |
| K Factor | 1.069868 |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 53893429601 |

