- Series HM88600 Single Cup
- 2.834" OD x 0.8442" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. | 2.834 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 0.8442 in |
| Series | HM88600 |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.069868 |
| Radial Rating | 4144 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 53893429779 |

