- Series HM926700 Double Cup
- 9" OD x 3 5/16" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Cone Width | N/A |
| Series | HM926700 |
| O.D. | 9 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| K Factor | 0.7931117 |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 26704.2 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cup Width | 3 5/16 in |
| I.D. | N/A |
| Weight | 15.49 LB |
| EAN or UPC | 53893711003 |

