- JF7000 Series Single Cone
- 2.7559" Straight Bore
- 1.6540" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | JF7000 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 14816.7 lbf |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.75285 |
| I.D. | 2.7559 in |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 1.654 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 1.635 LB |
| EAN or UPC | 53893150086 |

