- Series H211700 Single Cup
- 4.724" OD x 1.2598" Wide
- 0.100" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 1.2598 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 12037.3 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| K Factor | 1.732603 |
| O.D. | 4.724 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | H211700 |
| Weight | 1.38 LB |
| EAN or UPC | 53893509600 |

