- Series HM33400 Single Cup
- 2.165" OD x 0.8268" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 2.165 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | 0.8268 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.653723 |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Radial Rating | 3620.9 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Series | HM33400 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 0.246 LB |
| EAN or UPC | 53893263564 |

