- Tapered Roller Bearing Set
- 3.3465" ID x 5.512" OD x 1.5354" Wide
- Class 0
| Static Load Rating [Max] | 76300 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 12800 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Series | HM516800 |
| Assembly | TS |
| Cone Width | 1.4961 in |
| K Factor | 1.43 |
| Cup Width | 1.2402 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.28 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 3.3465 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| O.D. | 5.512 in |
| Weight | 5.141 LB |
| EAN or UPC | 53893631158 |

