- Tapered Roller Bearing Set
- 6.6929" ID x 9.055" OD x 1.5354" Wide
- Class 2 (Standard)
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 133000 lbf |
| Cup Width | 1.2205 in |
| K Factor | 1.52 |
| Housing Shoulder Diameter | 8.82 in |
| I.D. | 6.6929 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Series | HM534100 |
| End Play | 0.016 in |
| O.D. | 9.055 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 18100 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.4961 in |
| Weight | 21.118 LB |
| EAN or UPC | 53893640488 |

