- Tapered Roller Bearing Set
- 3.937" ID x 6.299" OD x 1.6142" Wide
- Class 0
| One-Row Radial Rating C90 | 15100 lbf |
| Cone Width | 1.5748 in |
| Series | HM720200 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| O.D. | 6.299 in |
| Static Load Rating [Max] | 93500 lbf |
| Cup Width | 1.2598 in |
| Assembly | TS |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| K Factor | 1.24 |
| I.D. | 3.937 in |
| Housing Shoulder Diameter | 6.06 in |
| Weight | 6.403 LB |
| EAN or UPC | 53893670553 |

