- Tapered Roller Bearing Set
- 1.9685" ID x 4.134" OD x 1.4567" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 1.1417 in |
| End Play | 0.006 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.94 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| I.D. | 1.9685 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 9260 lbf |
| Series | HM807000 |
| O.D. | 4.134 in |
| Static Load Rating [Max] | 50200 lbf |
| Cone Width | 1.4173 in |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.2 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 7.114 LB |
| EAN or UPC | 53893693811 |

