- M205100 Series Single Cone
- 1.9685" Straight Bore
- 1.1020" Wide
- 0.200" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 6674.4 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.200 in |
| K Factor | 1.776019 |
| Cone Width | 1.102 in |
| Enclosure | Open |
| Series | M205100 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1.9685 in |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 1.138 LB |
| EAN or UPC | 53893508498 |

