- Tapered Roller Bearing Set
- 3.3465" ID x 5.118" OD x 1.1811" Wide
- Class 0
| I.D. | 3.3465 in |
| Housing Shoulder Diameter | 4.92 in |
| Series | M716600 |
| K Factor | 1.31 |
| Cup Width | 0.9449 in |
| Cone Width | 1.1417 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 8700 lbf |
| O.D. | 5.118 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Static Load Rating [Max] | 55100 lbf |
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Weight | 3.037 LB |
| EAN or UPC | 53893668956 |

