- Tapered Roller Bearing Set
- 3.7402" ID x 5.905" OD x 1.378" Wide
- Class 0
| Cup Width | 1.063 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 3.7402 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | M719100 |
| O.D. | 5.905 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 11600 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| K Factor | 1.32 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cone Width | 1.3386 in |
| Static Load Rating [Max] | 71100 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 5.63 in |
| Weight | 4.884 LB |
| EAN or UPC | 53893669991 |

