- Tapered Roller Bearing Set
- 3.937" ID x 6.102" OD x 1.4173" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 12500 lbf |
| K Factor | 1.24 |
| Cup Width | 1.1024 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.87 in |
| Series | M720200 |
| I.D. | 3.937 in |
| Static Load Rating [Max] | 79900 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cone Width | 1.378 in |
| O.D. | 6.102 in |
| Weight | 5.397 LB |
| EAN or UPC | 53893670812 |

