- Tapered Roller Bearing Set
- 7.0866" ID x 9.842" OD x 1.8504" Wide
- Class 0
| One-Row Radial Rating C90 | 23400 lbf |
| Series | M736100 |
| K Factor | 1.22 |
| Static Load Rating [Max] | 177000 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 9.842 in |
| Cup Width | 1.4567 in |
| Cone Width | 1.7717 in |
| Housing Shoulder Diameter | 9.55 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 7.0866 in |
| Weight | 14.04 LB |
| EAN or UPC | 53893674223 |

