- Series JP10000 Single Cup
- 5.709" OD x 0.6890" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 6771.3 lbf |
| Cup Width | 0.689 in |
| O.D. | 5.709 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.235019 |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Series | JP10000 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 0.85 LB |
| EAN or UPC | 53893170404 |

