- JP12000 Series Single Cone
- 4.7244" Straight Bore
- 0.9840" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 0.984 in |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.235019 |
| O.D. | N/A |
| Series | JP12000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Type | Single Cone |
| Radial Rating | 8922.6 lbf |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 4.7244 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 2.889 LB |
| EAN or UPC | 53893174501 |

