- JP13000 Series Single Cone
- 5.1181" Straight Bore
- 1 1/16" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 1 1/16 in |
| Series | JP13000 |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Radial Rating | 10572.2 lbf |
| I.D. | 5.1181 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.235019 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.476 LB |
| EAN or UPC | 53893752259 |

