- JP16000 Series Single Cone
- 6.2992" Straight Bore
- 1.1810" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.201422 |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 6.2992 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 13061.3 lbf |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Cone Width | 1.181 in |
| Series | JP16000 |
| Weight | 5.413 LB |
| EAN or UPC | 53893190525 |

