- Series JP8000 Single Cup
- 4.921" OD x 0.6890" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 4.921 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Tolerance | Precision |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Cup Width | 0.689 in |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| Series | JP8000 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 53893150543 |

