- Series JW6000 Single Cup
- 4.921" OD x 1.0236" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 9272.1 lbf |
| Origin | Cups |
| Series | JW6000 |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 4.921 in |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cup Width | 1.0236 in |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 0.7127295 |
| Weight | 1.702 LB |
| EAN or UPC | 53893145075 |

