- L217800 Series Double Cone
- 3 3/8" Straight Bore
- 1 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Series | L217800 |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 1 3/4 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 3 3/8 in |
| Radial Rating | 4999.6 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| K Factor | 1.771093 |
| Cone Type | Double Cone |
| Bearing Type | Double Cone |
| Weight | 2.757 LB |
| EAN or UPC | 53893511566 |

