- L217800 Series Single Cone
- 3 7/16" Straight Bore
- 13/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.771093 |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 4999.6 lbf |
| Series | L217800 |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Width | 13/16 in |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 3 7/16 in |
| Weight | 1.253 LB |
| EAN or UPC | 53893511801 |

