- L44600 Series Single Cone
- 1" Straight Bore
- 0.5800" Wide
- 0.050" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 1 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Cone Width | 0.58 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.561798 |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cone |
| Radial Rating | 1622 lbf |
| Series | L44600 |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 53893294292 |

