- Series L540000 Single Cup
- 10" OD x 0.8438" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.472086 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| O.D. | 10 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 11379.6 lbf |
| Origin | Cups |
| Series | L540000 |
| Cup Width | 0.8438 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 2.47 LB |
| EAN or UPC | 53893782539 |

