- Series L540000 Double Cup
- 10" OD x 1 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 10 in |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 7/8 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 11379.6 lbf |
| K Factor | 1.472086 |
| Series | L540000 |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 5.433 LB |
| EAN or UPC | 53893642390 |

