- Series L610500 Single Cup
- 3.719" OD x 0.5938" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | L610500 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 0.5938 in |
| Radial Rating | 3616 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.37611 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. | 3.719 in |
| O.D. Type | Straight |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Weight | 0.427 LB |
| EAN or UPC | 53893651279 |

