- L623100 Series Single Cone
- 4 1/2" Straight Bore
- 0.8440" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 5383.1 lbf |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Series | L623100 |
| Cone Width | 0.844 in |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 1.413708 |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Origin | Cones |
| Weight | 1.59 LB |
| EAN or UPC | 53893653358 |

