- Tapered Roller Bearing Set
- 2 3/4" ID x 4" OD x 3/4" Wide
- Class 0
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 3610 lbf |
| K Factor | 1.27 |
| I.D. | 2 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 25000 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cone Width | 3/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cup Width | 0.5938 in |
| Series | L713000 |
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 3.86 in |
| Weight | 1.18 LB |
| EAN or UPC | 53893665580 |

