- Series L725300 Single Cup
- 6 3/4" OD x 0.7200" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.227544 |
| O.D. | 6.75 in |
| Cup Width | 0.72 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 8101.6 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Series | L725300 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 1.183 LB |
| EAN or UPC | 53893672564 |

