- Series LL327000 Single Cup
- 6 13/16" OD x 9/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 6.8125 in |
| Series | LL327000 |
| K Factor | 1.677768 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 9/16 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 5203.3 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Weight | 0.893 LB |
| EAN or UPC | 53893595962 |

