- Tapered Roller Bearing Set
- 27 1/2" ID x 32 1/4" OD x 2 1/2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Static Load Rating [Max] | 716000 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 60200 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Housing Shoulder Diameter | 31.32 in |
| Cone Width | 2 1/2 in |
| I.D. | 27 1/2 in |
| O.D. | 32.25 in |
| Cup Width | 2 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | LL382100 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| K Factor | 1.67 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| Weight | 119.57 LB |
| EAN or UPC | 53893607580 |

