- Tapered Roller Bearing Set
- 26 1/2" ID x 31 1/4" OD x 2 5/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Static Load Rating [Max] | 707000 lbf |
| Cone Width | 2.4375 in |
| I.D. | 26 1/2 in |
| Assembly | TS |
| One-Row Radial Rating C90 | 63300 lbf |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 30.35 in |
| Cup Width | 1.9375 in |
| Series | LL481400 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| O.D. | 31.25 in |
| K Factor | 1.62 |
| Weight | 114.122 LB |
| EAN or UPC | 53893624242 |

