- LL52500 Series Single Cone
- 7/8" Straight Bore
- 0.4400" Wide
- 0.050" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 7/8 in |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 894.5 lbf |
| Cone Width | 0.44 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | LL52500 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| K Factor | 1.47382 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 53893324821 |

